Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Programının koşulları nelerdir?

  • Lise veya dengi okul öğrencisi olmak
  • 12 – 18 yaş arasında olmak (Ülkeler arasında farklılık göstermektedir.) 
  • Orta üstü seviyede İngilizce dil bilgi ve becerilerine sahip olmak
  • Son 2 yılda karnesinde zayıf notunun olmaması
  • Öğrencinin yeni ortamlara uyumlu ve olgun olması
  • Mülakat ve sınavda başarı olunması

Programlar ne kadar sürer?

Yurtdışında Lise okumak isteyenler bir akademik yıl veya yarıyıl olarak tercih edebilirler. Tercih edilen ülkeye göre değişen programda akademik yıl yaklaşık olarak 9 – 11 ay sürmektedir. Devlet liselerinde öğrenciler sadece 1 sene okuyabilirler.

Nasıl başvurabilirim?

Sitemizde yer alan “Bilgi İstek Formu” ile bize ulaşabilirsiniz. ''IHS STUDY-Yurtdışında Lise'' danışmanlarımız konuyla ilgili olarak size en kısa sürede ulaşacak ve sizi bilgilendireceklerdir.

Başvuru tarihleri ne zaman?

Okulların başvuru tarihleri bulundukları ülkelere göre farklılık göstermektedir. Doğru ve detaylı bilgi için ''IHS STUDY -Yurtdışında Lise'' danışmanlarımızla iletişime geçiniz.

Yurtdışında lise eğitimi için ne kadar ücret ödemeliyim?

Bu konuda okulların devlet veya özel olması nitelikleri ve ayrıca ülkelerin birbirinden farklılıklar göstermesi nedeni ile ofisimizle iletişime geçmeniz önerilmektedir. Ofisimize 0212 259 6075 nolu telefon numaramızı arayarak ulaşabilirsiniz veya “Bilgi İstek Formu” nu doldurabilirsiniz.

Ödemeleri nasıl yapmam gerekir?

Ödemelerinizin ilk taksitini ve danışmanlık ücretini kabul edileniz durumunda ve diğer ödemeleri ise taksitlendirerek yapabilirsiniz. Ödemelerin Haziran ayının ilk haftasında tamamlanmış olması gerekmektedir.

Program ücretine neler dahildir?

Uçak biletiniz ve harçlığınız hariç her şey ücretlere dahildir. Gideceğiniz tarihe ve ülkeye göre uçak biletinizin fiyatı farklılık göstermektedir. Aylık harçlığınız ise yaklaşık olarak 200 dolar olarak belirlemenizde fayda vardır.

Lise eğitiminde burs alabilir miyim?

Tabii ki alabilirsiniz. Burslarla ilgili şartları öğrenmek için ofisimizle iletişim geçiniz.

Programa kabul sürecinde nasıl ilerler?

Başvurunuz onaylandıktan sonra ders notlarınız, sağlık raporunuz, öğretmen referanslarınız ve diğer bilgileri içeren dosyanız teslim etmeniz gerekmektedir. IHS STUDY dosyanız doğrultusunda kurumla iletişime geçer ve konaklama seçenekleriniz doğrultusunda yerleşmeniz sağlanır.

Ara sınıf olarak kayıt yaptırırsam almış olduğum derslerim kabul edilir mi?

Her ülkenin müfredatı farklılık gösterir. Okullar kendi Eğitim Bakanlığı kurallar doğrultusunda hareket etmektedirler. Ara sınıflara kabul edilebilmeniz için İngilizceye çevrilmiş transkriptinizle beraber görüşmeye gelmeniz gerekmektedir. Bu konuda bilgiyi danışmanımız görüşmede bilgi verebilecektir.

Yurtdışında yaşayabileceğim sorunlarla ilgili kiminle görüşmem gerekir?

Bu konuda bölge temsilciliğimiz sizlere yardımcı olmaktadır. Okul, misafir eden aile ve öğrenci ile ilgili her türlü konuda yardımcı olurlar.

Yabancı aileler nasıl seçilir?

Aileler gönüllü olarak seçilirler. Güvenliği, rahatlığı kültürel yapısı gibi konular ailelerin seçilmesinde en önemli etkenlerdir.

Aileler tıpkı öğrenciler başvuru yaparak programa katılırlar. Ailelerin programa katılabilmeleri için 2 referans vermesi gerekmektedir. Sicillerinde hiçbir sorun bulunmaması gerekir. Aileler kendilerine verilen eğitim sonrasında öğrencileri kabul ederler. Yabancı kültürlere açık, kültürel değerleri paylaşan, kolay iletişim kurabilen sıcak insanlar olmalıdır.

Gideceğim ülkedeki yakınım yanında kalabilir miyim?

Program gereği bir yakınınız yanında kalamazsınız. Programın amacı yeni bir kültür tanımak ve yabancı dilinizi geliştirmek üzerinedir.

Yabancı aile ile sorun yaşarsam ne olur?

Program gereği hoşgörü göstermek ve uyum içerisinde bulunmak gerekir. Bir takım sorunlar yaşanabilir ancak anlayışla ve saygı ile yaklaşmak gerekir. Bölge temsilcimizin yardımıyla doğru iletişimi kurmak öncelikli olmakla birlikte gereken durumlarda öğrenci başka bir ailenin yanına da yerleştirilir.

Ülkeyi ve bölgeyi seçebilir miyim?

''IHS STUDY-Yurtdışında Lise'' tercihlerinize uygun ülkeye kayıt yaptırmanızı sağlayacaktır.

• Gitmek istediğim ülke ve bölgeyi ben seçebilir miyim?

IHS STUDY öğrencinin istediği ülkeye göre lise yerleştirmesini yapar, Öğrencinin başvuru dosyası kabul edildiğinde o ülkeye gideceği kesindir. Başka bir ülkede yerleştirme, öğrenci istemediği sürece yapılmayacaktır. Öte yandan öğrenciler, seçtikleri ülkede, kendilerini seçen ve bekleyen aileyi ve bölgeyi kabul etmeye hazırlıklı olmalıdır. Birincil amacımız, her öğrenci için en uygun aile eşleştirmesini yapmaktır. Fakat önceden herhangi bir yer belirlemek ve garanti etmek mümkün değildir.

• Öğrencileri konuk eden aileler genellikle hangi bölgelerde  yaşamaktadır?

Seçtiğiniz ülkeye göre bölgeler farklılık göstermekle birlikte, öğrencilerimiz herkesin birbirini tanıdığı, konuk öğrencinin günlük yaşamının ve gelişiminin aile, okul ve çevre tarafindan daha yakından izlenebildiği, güvenli ve olabildiğince yerel yaşam özelliklerini yansıtan, trafik ve suç oranlarının yüksekliği gibi sorunları olmayan, yaşamın büyük şehirlere göre daha kolay ve güvenli olduğu  bölgelerdeki aileler tarafından konuk edilirler.

• Eğitim öğretim metodu kendi ülkemdekinden farklı mıdır?

Gideceğiniz ülkedeki eğitim öğretim metodu elbette kendi ülkenizdekinden farklıdır. Değişim öğrencisi olma deneyiminin bir parçası da budur.

• Gideceğim ülkenin dilini rahat konuşmak için ne kadar zaman gereklidir?

Bu her öğrenciye ve dil öğrenme yeteneğine göre değişmekle birlikte tecrübelerimiz göstermiştir ki, tüm öğrencilerimiz ilk 3 ay sonunda ilk tepkilerini o dilde verecek kadar dile hakim olmaktadırlar.

6. ay sonunda ise, öğrencilerin günlük hayatlarında bu dille ilgili bir sorunları kalmamıştır. Öğrencilerimiz program süresini tamamlayıp ülkelerine geri döndüğünde ise, artık onlar için o ülkenin dili yabancı bir değil, öğrenciler için ana dilleri gibi kullandıkları 2. bir dil olmaktadır.

• Anlama güçlüğü çektiğim durumlarda kimden yardım görebilirim?

Okuldaki öğretmenlerden göreceğiniz yardımın yanı sıra, sizi konuk eden ailenin üyeleri de günlük yaşamınızdaki -başta dil olmak üzere- her sorunda size çok büyük destek vereceklerdir. Aile, öğrenciye aile bireylerinden biri gibi davranır; öğrenci yeni ailesinin değerlerini, inançlarını, düşüncelerini,  alışkanlıklarını keşfettikçe kendine yeni bir yaşam tarzı edinir. İlk günlerde anlaşılması zor gelen herşey zaman içinde kendiliğinden çözülür.

Bölge Temsilcileri de öğrencilere yardıma hazırdır. Gerektiğinde özel öğretmen veya bölgesel lisan kursları bularak öğrencinin lisan gelişimini hızlandırmaya yardımcı olurlar.

• Okulla ilgili olmayan sorunlarım için bana yardımcı olabilecek biri var mıdır?

Her IHS STUDY öğrencisinin yaşadığı bölgede bir Bölge Temsilcisi vardır. Bölge Temsilcileri, her öğrenci için olabilecek en uygun aileyi  ve okulu seçmekten sorumludur. Bölge Temsilcileri program süresince öğrenciyle, konuk eden aileyle ve okulla doğrudan iletişim halinde olur. Herhangi bir sorun ya da güçlükte daima öğrencinin en kolay ulaşabileceği kişilerdir. Program boyunca öğrencinin destek alabileceği en önemli dayanaktır.

• Hasta olduğumda ne yapacağım? Bana kim bakacak?

Her türlü acil durumda sağlık ile ilgili masraflarınızı Exchange öğrenci sigortanız  karşılayacaktır. Böyle bir durumda gerek aile gerekse bölge temsilciniz sizinle çok yakından ilgilenecektir.

• Orada yanında kaldığım aile için çalışmak zorunda mıyım?

 Hayır. Böyle bir zorunluluğunuz yoktur. Sadece ortak yaşam alanlarında sizin de katkıda bulunmanız gereken sorumluluklarınız vardır. Odanızı toplamak, kendi çamaşır ve ütünüzü yapmak, yemek hazırlama ve toplamaya yardımcı olmak vb.

• Oradayken ehliyet alabilir miyim?

Eğer bulunduğunuz bölgedeki kanunlar ve aileniz izin veriyorsa ehliyet alabilirsiniz ancak 17 yaştan küçük herkes her türlü motorlu aracı kullanması kesinlikle yasaktır. Kullandığınız takdirde programdan çıkarılma riskiniz vardır.

• Kaç ders alacağım? Bunlar hangileridir?

Bu sorudaki yanıtımız her ülkeye göre değişebilir. Size Amerika’daki eğitim sistemini baz alarak şu bilgileri verebiliriz.

En fazla 7 ders alabilirsiniz. İki tane zorunlu dersiniz vardır. Bunlar Tarih ve İngilizce’dir. Diğerleri seçmeli derslerdir. Ancak seçeceğiniz derslerin sizin akademik geçmişinize ve isteklerinize, gelecekteki akademik planınıza yönelik dersler olması gerekir. Türkiye’de hiç görmediğiniz astronomi ya da takı tasarımı gibi derslerin yanında, ara sınıf öğrencisi iseniz, Türkiye’ye döndüğünüzde denklik alabileceğiniz zorunlu dersleri seçmeniz sizin yararınızadır. Bunun yanı sıra sportif, sanatsal ya da sosyal içerikli pek çok ders de alabilirsiniz.

• Orada da forma giyme zorunluluğum var mı?

Bu gideceğiniz bölge ve okula göre değişiklik gösterecektir. Bazı okullarda forma giyme zorunluluğu olmasına rağmen bazılarında yoktur.

• Bana kim yemek yapacak?

Yanında bulunduğunuz aile ile birlikte yemek ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.  Buradaki aileniz size her konuda olduğu gibi bu konuda da yardımcı olacaktır ancak sizin için 3 öğün yemeklerinizin hazırlanması ya da çamaşırlarınızın yıkanması gibi kişisel ihtiyaçlarınızla ilgilenme zorunluluğu yoktur.  Çamaşırlarınızın yıkanması, ütülenmesi  ve odanızın temizliği size aittir. Ayrıca aynı evde yaşamanın getirdiği sorumluluktan doğan ev işlerine yardımcı olmanız gerekmektedir. Unutmayın ki, siz o ailenin bir parçası olacaksınız.

• Okula nasıl gidip geleceğim?

Eğer ailenin o okula giden çocukları varsa ve aile kendi araçlarıyla götürüyorsa sizi de bırakacaklardır. Ailedeki çocuklar servisle gidiyorsa ya da ev servis güzergahında ise siz de okul servislerini ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

• Benim burada futbol, basketbol, bale vb. aktivitelerim var. Orada da bu aktivitelerimi devam ettirebilecek miyim?

Çok spesifik uğraşlar olmadığı sürece evet. Bu hem sizin oraya daha kolay adapte olmanızı sağlayacak hem de arkadaş çevrenizi genişletecektir. Yerleştirmelerde bu özellikleriniz göz önünde bulundurulacaktır.

• İstediğim zaman ailemi ziyarete gelebilir miyim ya da onlar benim yanıma gelebilir mi?

Vizeniz bir gidiş ve bir dönüşü kapsamaktadır. Ülkeden çıkış yaptığınızda programdan da çıkmış olursunuz. Aileniz yanınızda olduğu sürece tatillerde Amerika dışına da çıkabilirsiniz. Ama aileden biri yanınızda olmadan bölge dışına çıkışınıza izin verilmez.

Aileniz ise, sizi görmeye gelmek için en az 6 ay beklemelidir.

Unutulmamalıdır ki, ailenizi her görüşünüz, her buluşma size yeniden ayrılık yaşatacaktır ve sizin yaşadığınız bölgeye ve aileye oradaki hayata alışmanızı zorlaştıracaktır.

• İstersem bir yıl bittiğinde de orada kalabilir miyim?

 Vizeniz bir eğitim yılını kapsadığı için eğitiminiz bittiği zaman geri dönmek zorundasınız. Exchange öğrenci olarak ikinci yıl gitmek istemeniz durumunda ise gerekli şartlar konusunda lütfen ISE Merkez ofisi ile temasa geçiniz.

• Orada kaldığım sürede aileye de extra para ödeyecek miyim?

Aileler sizi kendi çocuklarına baktıkları gibi bakmak ve tüm sorumluluğunuzu taşımak üzere kabul ederler. Sadece tatillerde yapılacak gezilerde, bazı aileler masraflara sizin payınıza düşen ölçüde katkıda bulunmanızı isteyebilirler. Bunun dışında aileye konaklama ya da yeme içme için herhangi bir ödeme yapmanız söz konusu değildir.

• Orada okul dışında ne gibi faaliyetlere katılma iznim var?

Bu konuda çok fazla şansa sahipsiniz. İstediğiniz bütün spor ve kültür kulüplerine, aktivitelerine katılabilir, gönüllü sosyal sorumluluk projelerinde yer alabilirsiniz. Bu, yaşadığınız bölgeye, okula, çevreye ve kültüre adapte olmanız ve yeni dostluklar kurmanız için de bulunmaz bir fırsattır.  Ne kadar aktif ve sosyal bir öğrenci iseniz, o kadar başarılı bir Exchange olacaksınız demektir.

• Ben bu sene sınıfta kaldım yine de gidebilir miyim?

Programa kabul edilebilmeniz için geriye dönük 2 yıla ait akademik olarak geçer notlara sahip olmanız gerekmektedir.

• Birinci dönem zayıf derslerim var, yine de gidebilir miyim?

Zayıf derslerinizi kurtarmak zorundasınız. Geriye dönük 2 yıl içindeki geçer olmayan notlar ve bu yılki sene sonu notlarınızdaki zayıflar kabul edilemez.

• Uçak parasını kim ödeyecek ve ne kadar?

 Tüm öğrencilerimiz için uçak biletleri tek bir acenteden ISE tarafından ayırtılır. Ödemeler, öğrenciye aittir. Her ülke ve gidilecek tarihe göre ücretler farklılık gösterecektir.

• Vizeyi siz mi alacaksınız?

 Vize için gerekli evrakların hazırlanmasında rehberlik ve vize randevuları ISE tarafından toplu olarak yapılır. Ancak vize görüşmeleri kurallar gereği öğrenci ile yüz yüze yapılır. ISE yetkilileri vize günü öğrencilerin yanındadır.

• Orada gönüllü aile yanında değil de yurtta kalabilir miyim?

 Bu program gönüllü aile yanında kalmayı kapsamaktadır. Ancak öğrencinin talebi doğrultusunda özel okul yerleştirmesi olması durumunda aile yanı yerine yatılı okul olabilme ihtimali vardır.

• Orada bir işte çalışarak para kazanabilir miyim?

Öğrenciler aileye yardım amacı ile ufak tefek işler yapabilirler ama resmi olarak çalışma izinleri yoktur.

• Gönüllü aile bana harçlık verecek mi?

Gönüllü ailenin böyle bir zorunluluğu yoktur. Bazı aileler zaman zaman öğrenciye harçlık verseler de özel ihtiyaçlarınız için harçlığınızı kendi aileniz gönderecektir. Burada limit ayda 150-200 USD’ yi geçmeyecek şekilde olmalıdır.

• Sınavım başarılı değildi? Şimdi ne yapmalıyım? Yine de gidebilir miyim?

Sınav ve mülakattan geçer not almadan programa kabul edilmeniz söz konusu değildir. Ama ISE sınavlarına birden çok kez girerek şansınızı deneyebilirsiniz. Sınav ve mülakatlarda amaç, sizin gideceğiniz ülkede dil ve kendinizi ifade etmek, sorunları çözmek ve uyum sağlamak açısından minimum yeterliliğe sahip olup olmadığınızı anlamaya çalışmaktır. Eğer yeterli görülmemiş iseniz, bunun zorluğunu herkesten çok siz çekeceksiniz demektir.

• Sınavdan geçtim ancak mülakatta başarılı olamadım? Şimdi ne olacak?

IHS STUDY- Yurtdışında Lise danışmanlarımız öğrenci ve aile ile yapacakları görüşmelerde, düzenli çalışırsanız mülakattan geçebileceğinize kanaat getirirse size bir çalışma programı hazırlar ve birkaç ay sonra tekrar mülakata alınabilirsiniz.

JoomShaper