İrlanda Eğitim Sistemi

İrlanda, eğitime önem veren bir ülkedir. İrlanda’ da geleneksel olarak uygulanan eğitim sistemine göre çocuklar için en iyi ve yüksek kalitede eğitim verilmektedir. Eğitimin yanı sıra spor aktiviteleri ve kişisel gelişim içeren programlar da sunulmaktadır.

İrlanda eğitim sistemi gündüz okulları ile hizmet vermektedir. Lise eğitiminde öğrencilerin üniversite için hazırlanması önceliklidir. Oldukça geniş bir müfredata sahiptir. Öğrencilerin büyük bir kısmı lise eğitiminden sonra üniversiteye devam etmektedir. Okullar karma olmakla birlikte kız ve erkek liseleri de mevcuttur.

Liseler gündüz eğitimli veya yatılı okullar olarak bulunmaktadır. Merkezi noktada bulunan okullar, lise sonrası üniversite eğitimini teşvik etmektedir ve üniversiteye devam etme oranı çok yüksek olması nedeniyle haklı bir gurur duyar.

İrlanda eğitim sistemine göre, İrlanda’ daki her hangi bir liseden mezun olmanız için son sınıfta yapılan bitirme sınavından başarı ile geçmeniz gerekmektedir. Bu için ise lise 2 veya lise 3 iken İrlanda’ da eğitim görmeniz gerekir. Bitirme sınavından başarı ile geçerseniz İngiltere veya İrlanda’ da bulunan üniversitelerde okuma hakkını kazanırsınız.

JoomShaper